Razem czy osobno? Wybrać tradycyjną kuchenkę czy zestaw do zabudowy?

tradycyjna kuchenka

Płyta grzewcza i piekarnik należą do podstawowego wyposażenia kuchni. Dawniej występowały tylko jako jedno urządzenie, czyli kuchnia wolnostojąca. Jednak kilkanaście lat temu pojawiły się na rynku sprzęty AGD do zabudowy. Z tego względu piekarnik i płytę można kupić w zestawie albo wybrać odmienne urządzenia, pochodzące od różnych producentów. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, stąd pojawia się pytanie, które z nich będzie lepszym rozwiązaniem do kuchni.

Tradycyjna kuchenka – największe zalety

Kiedyś kuchnie wolnostojące zasilane były wyłącznie gazem. Jednak obecnie na rynku można spotkać coraz mniej takich modeli. Znacznie popularniejsze są kuchnie gazowo-elektryczne, w których płyta zasilana jest gazem, a piekarnik prądem. Wiele takich modeli ma w swojej ofercie marka Amica (ich dostępność można sprawdzić tutaj). Standardową kuchenkę gazowo-elektryczną kupimy w kwocie pomiędzy 1000 a 1500 zł, choć w sklepach można znaleźć nawet tańsze modele. W porównaniu z urządzeniami AGD do zabudowy nie jest to wygórowana cena. Poza tym tradycyjna kuchenka jest mobilna. Bez problemu można ją przesunąć, a nawet przestawić w zupełnie inne miejsce w kuchni. W przypadku usterki fachowiec nie będzie miał problemów, aby dostać się do urządzenia, a sama nie będzie kosztowała majątku.

Warto dodać, że współczesne kuchenki wolnostojące nie odbiegają w bardzo dużym stopniu od modeli do zabudowy pod względem funkcjonalności. Dobrze to widać na przykładzie kuchni Amica 511GES3.33ZpTaFPA(Xx), która posiada wydajne palniki, 10 funkcji grzania, czyszczenie parą i programator elektroniczny.

tradycyjna kuchenka

Piekarnik i płyta grzewcza – czy warto?

Obecnie płyta grzewcza i piekarnik do zabudowy uznawane są za nowocześniejsze rozwiązanie niż tradycyjna kuchenka. Dzięki temu, że można je ukryć w zabudowie meblowej, pozwalają stworzyć integralną i spójną wizualnie kuchnię. Choć tradycyjna kuchenka posiada coraz więcej nowoczesnych funkcji, nie jest jeszcze w stanie dorównać urządzeniom do zabudowy. Są one bardziej zaawansowane pod względem technologicznym, co przekłada się na bezpieczeństwo i wysoki komfort przyrządzania posiłków. Poza tym piekarnik do zabudowy można umieścić w dowolnym miejscu – wcale nie mu znajdować się on pod płytą grzewczą. Można go umieścić w słupku na wysokości wzroku, dzięki czemu nie trzeba będzie się schylać, by wstawić lub wyjąć z niego potrawę. Faktem jest jednak, że za płytę i piekarnik do zabudowy zapłacimy o wiele więcej niż za kuchenkę wolnostojącą. Do tego dochodzi jeszcze konieczność zamówienia specjalnych mebli, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem.

Które rozwiązanie wybrać?

Jak widać, zarówno kuchenka tradycyjna, jak i zestaw urządzeń do zabudowy, mają swoje mocne i słabe strony. Zabudowane sprzęty zapewnią większą elastyczność w aranżacji i pozwolą zrealizować swoje autorskie wizje kuchennego wnętrza. Jednak kuchenka tradycyjna to bezpieczniejsza opcja, ponieważ będzie pasować do każdej kuchni i dobrze spełni swoje zadanie. Taka kuchenka sprawdzi się zarówno w przypadku mniejszej, jak i liczniejszej rodziny. Na to rozwiązanie powinny się również zdecydować osoby, które dysponują ograniczonym budżetem. Wolnostojącą kuchenkę gazowo-elektryczną można kupić za nieco ponad 1000 zł, czego najlepszym dowodem jest kuchnia Amica 511GES3.33ZpTaFPA(Xx).

tradycyjna kuchenka Kuchnia gazowo-elektryczna Amica 511GES3.33ZpTaFPA(Xx)

Rodzaj płyty grzewczej: Gazowa
Ilość palników: 4
Rodzaj rusztu: Żeliwne
Typ piekarnika: Elektryczny
Pojemność piekarnika (l): 62
Ilość funkcji: 10
Sterowanie: Elektromechaniczne
tradycyjna kuchenka
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *