Jak dobrać pojemność zmywarki?

pojemność zmywarki

Zmywarka powoli dołącza do szeregu sprzętów AGD stanowiących podstawowe wyposażenie kuchni. Obecnie na rynku znajdziemy kompaktowe zmywarki, które sprawdzą się w przypadku singla, jak i większe – dedykowane dla kilkuosobowej rodziny. Zanim przystąpimy do zakupu, powinniśmy określić pojemność zmywarki, aby ta spełniła nasze potrzeby i skutecznie zadbała o czystość naszych naczyń.

Pojemność zmywarki – co to oznacza?

Na początku warto określić, czym jest pojemność zmywarki. Jest ona mierzona w ilości kompletów naczyń, które zmieszczą się w komorze urządzenia. Natomiast komplet to ilość naczyń zużywanych przez jedną osobę. W jego skład wchodzi: talerz obiadowy, talerz głęboki, talerz deserowy, nóż, łyżka, widelec, łyżeczka do herbaty, filiżanka, szklanka i kieliszek do wina. Do najmniejszych zmywarek należą modele modułowe. Żaden ich wymiar nie przekracza 55 cm i są w stanie zmieścić maksymalnie 6 kompletów naczyń. Będą więc doskonałym rozwiązaniem dla singla. Jeśli chodzi o standardowe zmywarki, to wśród nich znajdziemy modele o szerokości 45 cm i 60 cm. W zależności od konkretnego modelu są one w stanie pomieścić od 8 do nawet 15 kompletów naczyń. Dlatego tak ważne jest, aby pojemność zmywarki dobrać pod kątem liczby domowników, a także ilości naczyń, którymi dysponujemy w kuchni.

pojemność zmywarki

Zmywarka o pojemności 8 – 10 kompletów naczyń

Jeśli szukamy zmywarki, która za jednym razem będzie w stanie wymyć do 10 kompletów naczyń, powinniśmy rozejrzeć się wśród urządzeń o szerokości 45 cm. Dobrym przykładem będzie choćby zmywarka przeznaczona do zabudowy Beko DIS 26021 o pojemności 10 kompletów naczyń. Doskonale sprawdzi się w przypadku małżeństw, ale także singli, którzy lubią gotować i często przygotowują posiłki w domu.

Pojemność zmywarki powyżej 10 kompletów naczyń

W przypadku dużej rodziny w grę będą wchodzić jedynie zmywarki o szerokości 60 cm. Niektóre modele, jak np. Beko DIN 24310 pomieszczą 12 kompletów naczyń, a inne nawet 15 kompletów – tak jest choćby w przypadku zmywarki Beko DIN 46520. Warto pamiętać, że takie urządzenia nie tylko sprawdzą się w wieloosobowym gospodarstwie domowym. Polecane są również osobom, które często wyprawiają domowe imprezy i zapraszają gości na kolacje. Młode małżeństwo, które zamierza mieć w przyszłości dzieci także powinno zdecydować się na zmywarkę o większej pojemności. Jest to bowiem zakup na lata, który w późniejszym czasie może po prostu nie pomieścić wszystkich brudnych naczyń.

Elastyczne zmywarki

Na koniec warto wspomnieć, że zdecydowana większość dostępnych zmywarek ma opcję połowy załadunku. Oznacza to, że swobodnie możemy nastawić cykl zmywania w przypadku, gdy zapełnimy tylko jeden kosz. Urządzenie dostosuje wtedy ilość wody do ilości załadunku, a także zużyje mniej energii, dzięki czemu cykl zostanie przeprowadzony ekonomicznie. Jest to bardzo użyteczna funkcja, choć nie oznacza, że osoba mieszkająca samotnie powinna kupić zmywarkę o pojemności 15 kompletów naczyń. Dlatego zawsze warto brać pod uwagę pojemność zmywarki.

pojemność zmywarki Zmywarka Beko DIS 26021

Szerokość (cm): 45
Pojemność znamionowa (kpl.): 10
Ilość programów: 6
Zakres temperatur: 35-45-50-60-65-70
pojemność zmywarki
pojemność zmywarki Zmywarka Beko DIN 24310

Szerokość (cm): 60
Instalacja: Do zabudowy
Pojemność znamionowa (kpl.): 13
Ilość programów: 4
Zakres temperatur: 30-50-65-70
pojemność zmywarki
pojemność zmywarki Zmywarka Beko DIN 46520

Szerokość (cm): 60
Pojemność znamionowa (kpl.): 15
Ilość programów: 6
Zakres temperatur: 35-40-50-65-70
pojemność zmywarki
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *