Jak wybrać dobrą pralko-suszarkę?

pralko-suszarka

Jesteś w trakcie urządzania łazienki? Z pewnością zastanawiasz się, jak rozplanować rozmieszczenie armatury i mebli, aby w łazience zmieściły się jeszcze pralka i suszarka do ubrań. Na szczęście brak wolnej przestrzeni nie musi oznaczać rezygnacji z funkcjonalności obu urządzeń. Rozwiązaniem jest pralko-suszarka, która najpierw skutecznie wypierze ubrania, a potem je wysuszy, dzięki czemu staną się puszyste i pachnące. Z poniższych akapitów dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego sprzętu.

Jaka ładowność bębna?

W pierwszej kolejności powinieneś zwrócić uwagę, jaki bęben oferuje pralko-suszarka. Z racji tego, że urządzenie służy nie tylko do prania, ale i suszenia ubrań, na wielkość bębna będą składać się dwie ładowności. Pierwsza to ładowność bębna na pranie, która powinna być dostosowana do ilości członków rodziny i częstotliwości prania. Może ona wynosić od 5 do 10 kg. Natomiast drugą jest ładowność bębna na suszenie, która mieści się w zakresie od 1,5 do 6 kg. Oznacza to, że jeśli podczas cyklu prania załadujemy bęben do pełna, będziemy musieli podzielić pranie na dwie części, aby je skutecznie wysuszyć. Jeśli mamy taką możliwość, wybierzemy pralko-suszarkę z jak największym bębnem. Dzięki temu nie tylko za jednym razem upierzemy więcej ubrań, ale również więcej wysuszymy.

pralko-suszarka

Zużycie wody i energii

Pralko-suszarka jest urządzeniem, które podczas pracy zużywa zarówno wodę, jak i energię elektryczną. Jednak ze względu na swoją podwójną funkcję, zużywa nawet dwukrotnie więcej wody niż standardowa pralka. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać urządzenie energooszczędne, które nie narazi nas na kosmiczne rachunki. Pralko-suszarki zużywają od 50 do 70 litrów wody w jednym cyklu prania, a w przypadku prania i suszenia około 100-130 litrów. Co więcej, większość dostępnych na rynku modeli plasuje się w klasie energetycznej A lub wyższej, dzięki czemu są o wiele oszczędniejsze niż urządzenia w klasie B.

Programy prania i suszenia

Choć pralko-suszarka ma podobne programy prania i suszenia, co dostępne w sklepach pralki i suszarki, warto bliżej się im przyjrzeć jeszcze przed zakupem urządzenia. W przypadku prania zdecydowanie najpotrzebniejsze będą programy do bawełny, tkanin syntetycznych, delikatnych, a także programy krótkie/szybkie. Ich ilość jest bardzo duża, dlatego powinieneś szukać tych programów, które rzeczywiście Ci się przydadzą. Jeśli cierpisz na alergie albo masz małe dzieci, powinieneś również rozejrzeć się za programem antyalergicznym. A jeśli uprawisz sport, koniecznie postaw na program do prania ubrań sportowych. W przypadku programów suszenia sytuacja wygląda nieco inaczej. Pralko-suszarki oferują przede wszystkim dwa programy – do prasowania i do szafy. Ten pierwszy szybko suszy ubrania tak, aby można je było później łatwo wyprasować. Natomiast program do szafy trwa o wiele dłużej, ale ubrania wyjęte z bębna nie są pogniecione. Dzięki temu można je od razy złożyć i schować do garderoby.

pralko-suszarka Pralko-suszarka Kernau KFWD 8656144

Klasa efektywności energetycznej: A
Prędkość wirowania (obr/min): 1400
Wsad pralki (kg): 8
Wsad suszarki (kg): 6
Ilość programów: 15
Rodzaj sterowania: Elektromechaniczne
pralko-suszarka
pralko-suszarka Pralko-suszarka Whirlpool FWDG 97168WS PL

Klasa efektywności energetycznej: A
Prędkość wirowania (obr/min): 1600
Wsad pralki (kg): 9
Wsad suszarki (kg): 7
Rodzaj sterowania: Elektroniczne
pralko-suszarka
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *