4 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem oczyszczacza powietrza

oczyszczacz powietrza

Postanowiłeś, że kupujesz oczyszczacz powietrza. I co dalej? Musisz wybrać spośród setek modeli dostępnych w sklepach. Zanim jednak przystąpisz do przeszukiwania ofert, powinieneś zapoznać się z ich najważniejszym parametrami i zagadnieniami. Oto kilka ważnych kwestii, o których musisz wiedzieć przed zakupem oczyszczacza.

1. Jedno pomieszczenie = jeden oczyszczacz

Niektórzy decydują się na zakup drogiego oczyszczacza, który dedykowany jest do pomieszczeń o metrażu do 100 m2. Po czym ustawiają go w salonie, licząc na to, że oczyści powietrze we wszystkich pomieszczeniach w domu. Niestety, ściany, drzwi i korytarze utrudniają swobodny przepływ powietrza, więc nawet najdroższy oczyszczacz nie będzie w stanie skutecznie obsłużyć wszystkich pokojów. Dlatego warto pamiętać, że jeden oczyszczacz powietrza dedykowany jest do jednego pomieszczenia. Możemy zainwestować w przenośne urządzenie, które z łatwością będziemy przenosić między pokojami albo po prostu kupić oczyszczacz do każdej sypialni.

oczyszczacz powietrza

2. Różne systemy filtracyjne

Osoby, które nie interesowały się wcześniej zagadnieniem oczyszczaczy, z pewnością nie wiedzą, że stosuje się w nich rozmaite filtry oczyszczające powietrze. Do podstawowych należy filtr HEPA, który cechuje się doskonałą wydajnością i jest w stanie zatrzymać nawet najdrobniejsze cząsteczki zanieczyszczeń. Często towarzyszy mu również filtr węglowy odpowiadający za pochłanianie brzydkich zapachów oraz filtr wstępny, który zatrzymuje większe cząsteczki, np. kurz, włosy czy sierść zwierząt. Taki system filtracyjny stosuje wielu producentów, m.in. Samsung w oczyszczaczu AX 40R3030WM. Jest on wysoce skuteczny, gdyż zatrzymuje nawet do 99,97% zanieczyszczeń. Na rynku dostępne są również modele, które posiadają tylko jeden rodzaj filtru, np. filtr HEPA, elektrostatyczny, fotokatalityczny czy filtr wodny.

3. Koszty eksploatacji

Wydatki nie kończą się na zakupie oczyszczacza. Musimy pamiętać również o kosztach eksploatacyjnych, na które składają się filtry wymienne oraz zużycie prądu. Jeśli chodzi o filtry, warto sprawdzić, ile kosztują i jak często należy je wymieniać. Wtedy będziemy mogli orientacyjne oszacować, jakie koszty poniesiemy podczas użytkowania oczyszczacza. Niektórzy producenci oferują filtry nawet o kilkuletniej żywotności, co jest korzystne dla naszego domowego budżetu.

4. Oczyszczacz wymaga przestrzeni

Choć oczyszczacze to dość kompaktowe urządzenia, potrzebują sporo wolnej przestrzeni. Tylko najbardziej budżetowe modele są na tyle małe, że bez problemu zmieszczą się na półce. Pozostałe muszą być ustawione na podłodze, i to w odpowiednim miejscu. Przede wszystkim nie mogą stać zbyt blisko ściany, mebli i sprzętów elektronicznych, a także kominków i grzejników. Warto ustawić oczyszczacz w centralnym miejscy, by zapewnić mu swobodną wymianę powietrza.

oczyszczacz powietrza Oczyszczacz powietrza Samsung AX 40R3030WM

Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2): 40
Moc (W): 40
Liczba stopni oczyszczania: 3 prędkości wentylatora
Liczba filtrów: 3 – wstępny, węglowy, HEPA
Zastosowane czujniki: Pyłu, Gazu, Brzydkich zapachów, Wymiany filtrów
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *