Jak działa odkurzacz bezworkowy? Czy warto go kupić?

odkurzacz bezworkowy

Szukasz nowego odkurzacza do swojego mieszkania? Stale zapominasz o kupieniu nowych worków na kurz? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na te pytania, odkurzacz bezworkowy będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Z poniższych akapitów dowiesz się, jakie są jego największe atuty i dlaczego warto go mieć w swoim domu.

Odkurzacz bez worka

Odkurzacz bezworkowy ze względu na swój sposób działania nazywany jest również cyklonowym. To nowoczesne urządzenie, które zamiast klasycznych worków na kurz ma zamontowany pojemnik. Choć worki świetnie nadawały się do przechowywania zanieczyszczeń, trzeba było je regularnie wymieniać, a to wiązało się z dodatkowymi kosztami. Właśnie dlatego pojemniki stały się dla nich doskonałą alternatywą. Po skończonym odkurzaniu wystarczy je opróżnić nad koszem, starannie wyczyścić i z powrotem zamontować w urządzeniu. Większość producentów, jak np. Amica w swoim odkurzaczu VI 2041, zamontowała przezroczysty pojemnik na zanieczyszczenia. Dzięki temu będziesz mógł łatwo kontrolować poziom jego zapełnienia i dostające się do niego ewentualne drobne przedmioty.

Odkurzacz bezworkowy – sposób działania

W jaki sposób działa odkurzacz bezworkowy? Zasada jest stosunkowo prosta. Urządzenie zasysa powietrze wraz z zanieczyszczeniami, a następnie wprowadza w ruch wirowy, stąd też wzięła się druga nazwa – odkurzacz cyklonowy. Duża siła odśrodkowa skutecznie oddziela zanieczyszczenia, dzięki czemu trafiają one prosto do pojemnika. Natomiast powietrze, zanim zostanie wydmuchane na zewnątrz, przechodzi przez zamontowany filtr, który je dodatkowo oczyszcza. Dzięki temu zyskujesz pewność, że do Twojego pomieszczenia trafia już oczyszczone powietrze, a zanieczyszczenia nie wydostają się na zewnątrz. Większość producentów w swoich urządzeniach stosuje wysokiej jakości filtry HEPA, które efektywnie filtrują powietrze. Odkurzacze Amica, np. model VI 2041 mają zamontowane filtry EPA 12 (ich wcześniejsza nazwa to HEPA H12). Tego typu filtry cechują się skutecznością filtracji na poziomie 99,5%. Oczyszczają powietrze ze wszystkich zanieczyszczeń, również tych, które powstały wskutek pracy silnika.

odkurzacz bezworkowy

Odkurzacz bezworkowy – największe zalety i wady

To, co jest największą zaletą odkurzacza bezworkowego, można również uznać za jego wadę. Chodzi oczywiście o brak worka, a obecność pojemnika na zabrudzenia. Z jednej strony pojemnik jest bardzo wygodny, ponieważ niweluje konieczność kupowania worków, a co za tym idzie koszty eksploatacyjne, są o wiele niższe niż w odkurzaczach workowych. Z drugiej strony, pojemnik należy regularnie opróżniać i czyścić, by nie rozwinęła się w nim pleśń. W rezultacie jesteś bardziej narażony na kontakt z zabrudzeniami.

Warto jednak wspomnieć, że odkurzacz bezworkowy cechuje się niską reemisją kurzu do otoczenia, a jego siła ssąca nie maleje wraz z zapełnianiem się pojemnika. Przez cały czas odkurzacz będzie zbierał zanieczyszczenia z jednakową mocą.

Czy warto kupić odkurzacz bezworkowy?

Przypomnij sobie, ile razy chciałeś odkurzyć mieszkanie, a okazało się, że nie masz do niego dedykowanych worków? Jeśli zdecydujesz się na zakup odkurzacza bezworkowego, unikniesz tego typu problemów. Nie będziesz musiał stale pamiętać o zakupie nowych worków, a nawet o tym, jaki masz model odkurzacza. Posprzątasz całe mieszkanie bez konieczności opróżniania pojemnika, a jeśli przez przypadek wciągniesz jakiś drobny przedmiot, z łatwością go odzyskasz. Poza tym odkurzacz bezworkowy cechuje się estetycznym designem. Występuje w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, co doskonale widać na przykładzie odkurzaczy marki Amica.

odkurzacz bezworkowy Odkurzacz Amica VI 2041

Rodzaj: Odkurzacz bezworkowy
Moc wejściowa (W): 800
Pojemnik: przezroczysty
Pojemność pojemnika (l): 1,5
Rodzaj filtrów: EPA 12
Wyposażenie: Ssawkoszczotka uniwersalna, Szczotka do parkietu
odkurzacz bezworkowy
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *