Jak dbać o odkurzacz, by przedłużyć jego żywotność?

odkurzacz

Odkurzacz jest podstawowym sprzętem w domu. Bez niego nie odkurzyłbyś paneli, nie usunął sierści zwierząt z dywanów, ani okruszków z kanapy. Jeśli chcesz użytkować go bezawaryjnie przez długi czas, powinieneś o niego odpowiednio zadbać. W przeciwnym razie szybko odmówi Ci posłuszeństwa. Oto kilka wskazówek, które warto przestrzegać podczas eksploatacji odkurzacza.

Regularnie wymieniaj worki

Systematyczność jest kluczem do sukcesu. Jeśli więc masz w domu odkurzacz workowy, powinieneś regularnie wymieniać w nim worki. Dla większości osób konieczność wymiany worka zachodzi dopiero wtedy, gdy jest całkowicie zapełniony. Tymczasem worek powinno się wymienić już w momencie, kiedy odkurzacz zaczyna się przegrzewać i słabo wciąga zanieczyszczenia. Dostępne na rynku worki znacznie różnią się od siebie, dlatego miej na uwadze, aby używać wyłącznie tych, które pasują do Twojego modelu odkurzacza. Jeśli worek nie będzie w pełni wypełniać komory, może dojść do jego rozerwania, a nawet uszkodzenia urządzenia. Na rynku dostępne są odkurzacze, które wykorzystują worki syntetyczne do wielokrotnego użytku, a także odkurzacze z workami papierowymi, jak np. model Amica VM 6011. Tego typu worki są jednorazowe i po zapełnieniu należy je wyrzucić.

Umyj pojemnik po każdym odkurzaniu

Coraz większą popularnością wśród konsumentów, cieszą się odkurzacze bezworkowe. Jeśli masz w domu taki model, to możesz zapomnieć o wymianie worków. Musisz natomiast systematycznie czyścić pojemnik, w którym gromadzą się zabrudzenia. Nie wystarczy jednak opróżnić zanieczyszczeń nad koszem. Należy również dokładnie wymyć pojemnik, aby nie dopuścić do rozwoju w nim pleśni i bakterii. Większość producentów, np. marka Amica (ofertę jej odkurzaczy sprawdzisz tutaj), stosuje w swoich odkurzaczach pojemniki przezroczyste. Pomaga to kontrolować, jakie zanieczyszczenia dostają się do pojemnika.

odkurzacz

Pamiętaj o filtrach

Filtry w odkurzaczu są równie ważne co worki i pojemniki. Większość odkurzaczy posiada filtry HEPA albo EPA jak np. model Amica VI 2041. Tego typu filtry oczyszczają wydmuchiwane powietrze, dzięki czemu do pomieszczenia nie przedostają się kurz, pyłki i roztocza. Aby filtry działały poprawnie, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Niektóre przeznaczone są do wielokrotnego czyszczenia – wystarczy je umyć pod bieżącą wodą, dokładnie osuszyć i zamontować w odkurzaczu. W zależności od częstotliwości odkurzania tę czynność powinno się wykonać przynajmniej jeden raz na pół roku. Jednak nie wszystkie filtry nadają się do czyszczenia – niektóre należy po prostu wyrzucić i kupić nowe.

Wyczyść szczotki i obudowę odkurzacza

Żaden odkurzacz nie będzie skutecznie zbierał zanieczyszczeń, jeśli na jego szczotkach i końcówkach zbierze się duża ilość brudu. Musisz zatem pamiętać o regularnym czyszczeniu wszystkich akcesoriów do odkurzacza. Zazwyczaj wystarczy je przetrzeć wilgotną ściereczką lub umyć pod bieżącą wodą. Ostatnią kwestią jest wyczyszczenie obudowy, na której zbiera się najwięcej kurzu. Choć wydaje się to błahostką, drobinki kurzu i pyłków nie tylko negatywnie wpływają na wygląd odkurzacza, ale na dłuższą metę mogą mu również zaszkodzić.

Postępuj zgodnie z instrukcją obsługi

Jeśli chcesz, aby odkurzacz dobrze służył Ci przez wiele lat, zawsze stosuj się do zaleceń producenta. Wszystkie odkurzacze Amica mają w zestawie instrukcję obsługi, w której znajdziesz praktyczne wskazówki w związku z prawidłową eksploatacją i czyszczeniem urządzenia.

odkurzacz Odkurzacz Amica VI 2041

Rodzaj: Odkurzacz bezworkowy
Moc wejściowa (W): 800
Pojemnik: przezroczysty
Pojemność pojemnika (l): 1,5
Rodzaj filtrów: EPA 12
odkurzacz
odkurzacz Odkurzacz Amica VM 6011

Rodzaj: Odkurzacz workowy
Moc wejściowa (W): 700
Typ worka: Jednorazowy
Pojemność worka/pojemnika (l): 3
Rodzaj filtrów: EPA 12
odkurzacz
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *