5 błędów, które popełniamy podczas nastawiania prania

pralka

Wydaje się, że nastawienie prania jest jedną z najprostszych czynności domowych. Wystarczy wrzucić brudne ubrania do bębna, wsypać proszek do prania, wybrać jeden z dostępnych programów i wcisnąć przycisk „start”. Na końcu wystarczy wyjąć mokre ubrania z bębna i rozwiesić na suszarce, aby wyschły. Nie ma w tym nic trudnego, prawda? Niestety, nie zawsze wygląda to tak kolorowo. Często się bowiem zdarza, że ubrania wyjęte z pralki są niedoprane, nieprzyjemnie pachną, a co gorsze – są zafarbowane lub zniszczone. W takich przypadkach zazwyczaj winni jesteśmy my, a nie pralka, gdyż popełniamy mnóstwo błędów podczas nastawiania cyklu prania. Jakie są najczęstsze z nich? Sprawdzamy.

1. Nie segregujemy ubrań

Jednym z najczęściej popełnianych przez nas błędów, jest brak segregacji ubrań ze względu na kolory i ich rodzaj. Wiele osób rezygnuje z tego, ponieważ nie chce nastawiać kilku cyklów prania. Niestety mieszając ze sobą wszystkie ubrania, nie otrzymamy zadowalających efektów, a co gorsze – możemy je zafarbować albo zniszczyć. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zmieszanie białych ubrań z czerwonymi skończy się bardzo źle. Powinniśmy zatem przed każdym praniem podzielić ubrania według kolorystyki – najlepiej na białe, kolorowe i ciemne. W wielu pralkach znajdziemy programy prania dostosowane właśnie do rodzaju kolorów. Przykładowo pralka Beko WTV 7632 XBW(Aktualnie Brak, polecamy model) oferuje program Dark Care, który dedykowany jest do prania ciemnych ubrań, wrażliwych na blaknięcie.

2. Przeładowujemy bęben

Każda pralka ma określoną pojemność bębna, której nie należy przekraczać. Jeśli przeładujemy bęben, może się to źle skończyć nie tylko dla naszych ubrań, ale również dla urządzenia. Ubrania wyjęte z pralki będą mokre, niedoprane i bardzo pogniecione. Lepiej nastawić kilka mniejszych prań niż jedno duże. Większość producentów, np. marka Beko, wyposaża swoje pralki w automatykę wagową. Jest to system, który ocenia wagę załadunku i do niej dostosowuje czas prania. Dzięki temu przy mniejszym załadunku pranie będzie trwało krócej.

pralka

3. Sypiemy za dużo detergentów

Wiele osób uważa, że im więcej wsypie do dozownika proszku, tym pranie zostanie lepiej wyczyszczone. Nic bardziej mylnego. Zwiększona ilość detergentów wcale nie sprawi, że uciążliwe zabrudzenia łatwo znikną. Jest wręcz przeciwnie. Jeśli zastosujemy większą ilość detergentów, niż zaleca producent na opakowaniu, ubrania nie zostaną do końca wypłukane. Po wyjęciu z bębna zostaną na nich pozostałości środków piorących, które mogą nasilać reakcje alergiczne i wywoływać podrażnienia skóry. Poza tym sypiąc więcej detergentów do prania, tracimy tylko pieniądze. Niektórzy producenci AGD znaleźli sposób, aby maksymalnie wykorzystać środki piorące. Wszystkie pralki Beko wyposażone są w technologię AquaFusion. Dzięki niej zaraz na początku prania blokują odpływ detergentu, co sprawia, że zostaje one wykorzystany praktycznie w całości. W ten sposób zwiększa się efektywność prania, a my nie tracimy pieniędzy na kupowanie kolejnych detergentów.

4. Źle dobieramy program prania i temperaturę

Każda pralka posiada duży wybór programów i temperatur prania. Wiele osób, zamiast kierować się tymi programami, zwraca uwagę na czas trwania cyklu prania, co jest błędem. Niektóre ubrania nie mogą być prane w zbyt wysokiej temperaturze, ponieważ mogą się skurczyć albo zniszczyć. Z kolei zbyt niska temperatura nie dopierze trudnych zanieczyszczeń.

5. Zostawiamy mokre ubrania w bębnie

Jakie jest nasze kolejne przewinienie? Pozostawianie mokrych ubrań w szczelnie zamkniętym bębnie pralki. Sprawia to, że ubrania się bardziej gniotą i po pewnym czasie mogą zacząć brzydko pachnieć. Na szczęście marka Beko znalazła na to rozwiązanie – technologię Fresh Therapy, którą znajdziemy np. w modelu WTV 7632 XBW(Aktualnie Brak, polecamy model). Po zakończonym cyklu prania będzie ona aktywować co kilka minut obroty bębna, aby zapobiec gnieceniu się ubrań i rozwijaniu nieprzyjemnych zapachów. Dzięki temu możemy trzymać pranie w pralce nawet do 8 godzin!

pralka Pralka Beko WTV 7632 XBW

Pojemność znamionowa (kg): 7
Klasa efektywności energetycznej: A+++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 156
Roczne zużycie wody (litr/rok): 9899
Klasa efektywności wirowania: A+++
Ilość programów: 16
Technologie: Steam Cure, AquaFusion, System HomeWhiz
pralka
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *